„Egyre többen érzékelik ugyanis, hogy az Egyesült Államok teret veszít az egész világon, szövetségi rendszere sokkal kevésbé összetartó, mint néhány éve vagy évtizede. Ez pedig az amerikai külkapcsolatok helytelen menedzselésére vezethető vissza.
Elég, ha arra gondolunk, hogy India vonakodik részt venni az Oroszország elleni szankciós őrületben, inkább feltöltekezik az olcsó orosz olajból, míg az amerikai vezetés mutatóujja magasba emelésével igyekszik rábírni Narendra Modi elnököt arra, hogy érdekeivel szembemenve fordítson hátat Oroszországnak.
Napjainkra azonban Amerika gazdasági és katonai kivetítőképessége annyira legyengült, hogy a peremországokat egyre nehezebben tudja rávenni az együttműködésre. Ennek egyik legfőbb oka pedig oda vezethető vissza, hogy az Egyesült Államok elidegenítette magától szövetségeseit Indiától kezdve Szaúd-Arábián és Törökországon át egészen az egyes NATO-tagokig.
A demokrata irányítás alatt az amerikai külpolitika, a külképviseleti szervek, a diplomaták mind a világnézeti nevelés aktoraivá váltak. Egy ideje úgy tűnik, hogy az amerikai tisztviselők nem az államközi kapcsolatok fejlesztésére törekednek, hanem sokkal inkább szigorú inspektorként járják körbe a szövetségi rendszer országainak kormányait azt vizsgálva, hogy azok megfelelő mélységben magukévá tették-e az amerikai értékeket.”
Emmanuel Macron francia elnök szerint az európai nemzeteknek szorosabbra kellene fűzni a viszonyt az ázsiai gazdaságokkal, hogy ezzel rávegyék az Egyesült Államokat és Norvégiát a „barátságosabb viszonyra" - azaz arra, hogy olcsóbban adják az energiahordozókat - írja a Bloomberg. Macron erről egy október eleji, párizsi konferencián beszélt.
Nyitókép: Saul Loeb / AFP